عضویت   تماس با ما

جهاني در خلوت تنهايي

   بسياري كسان را مي‌شناسيم كه بازي‌هاي روزگار تعيين‌كننده‌ي سرنوشت آنان بوده است. سالها در راهي رنج برده‌اند؛ اما پيش از آنكه رهوار شوند, زمانه‌ ناچارشانساخته است كه تا راهي ديگر برگزينند. يكي مي‌خواسته است طبيب شود, اما شاعر از كار در آمده و آن ديگري آهنگ شناخت جهان را داشته است و رفته رفتهدريافته كه از او بازاري حسابگري ساخته اند.

مرگ شعله ها

نگاهي به هزاره‌ي دوم آهوي كوهي

سروده‌ي دكتر محمد رضا شفيعي كدكني

   پيرار كه شعر "هزاره‌ي دوم آهوي كوهي" را از كتاب "چون سبوي تشنه" كه از تأليفات خوب و شايسته‌ي استاد دكترمحمدجعفرياحقي است براي دانشجويان مي‌خواندم، گفتم:

شعر عشقي سند مليت ماست

   ميرزاده عشقي: سيد محمد رضا فرزند حاج سيد ابوالقاسم كردستاني در تاريخ دوازدهم جمادي الآخر سال 1312 هجري قمري مطابق 1272 خورشيدي در شهر همدان متولد شده است.

   دوره تحصيلي اين شاعر جوان تا سن هفده سالگي بيشتر طول نكشيد. شايد سبب واقعي آن همان طبع بلند، فكر تند و روح شاعرانه‌اش بوده است. در آغاز سن 15 سالگي به اصفهان رفت، سپس براي اتمام تحصيلات به تهران آمد.

   عشقي گاهگاهي در روزنامه ها و مجلات اشعار و مقالاتي منتشر مي ساخت كه بيشتر جنبه وطني و اجتماعي داشت، چندي هم شخصاً‌ روزنامه ”قرن بيستم“ را باقطع بزرگ در چهار صفحه منتشر مي كرد كه امتيازش به خود او تعلق داشت ليكنعمر روزنامه‌نگاريش مانند عمر خود او كوتاه بود و بيش از 17 شماره انتشار نيافت.

شاهين ترازوي شگفت

 

        «مردي بود به نشابور كه وي را ابوالقاسم رازي گفتندي و اين ابوالقاسم كنيزك پروردي و نزديك اميرنصر آوردي و با صله بازگشتي. روزي چند كنيزك آورده بود. اميرنصر، او را دستاري داد و در باب وي عنايت نامه‌اي نبشت. نشابوريان وي را تهنيت كردند و نامه بياورد به مظالم برخواندند. از پدرم شنودم كه قاضي بوالهيثم پوشيده گفت        و وي مردي فراخ مزاح بود          اي بلقاسم! ياد دار كه قوادي به از قاضيگري است.»

 

                                                                        تاريخ بيهقي, ص 458

مرغي كه درِ باغ را گشود

محمد اقبال لاهوري، سوم ذي القعده 1294 قمري مطابق با 18 آبان 1256 خورشيدي و نهم نوامبر 1877 ميلادي در شهر سيالكوت واقع در دامنه‌ي هيماليا (بام جهان)در شمال غربي پنجاب هند بدنيا آمد و در ساعت 5 بامداد روز پنج‌شنبه 21 آوريل 1938ميلادي مطابق بيستم صفر 1357 هجري قمري و اول ارديبهشت 1317 هجري خورشيدي در سن 63 سالگي در گذشت .

اقبال در منظومه‌ي گلشن راز جديد، در پاسخ اين پرسش :

مقالات دیگر...

صفحه1 از2

تماس

نشانی:
تهران، خیابان انقلاب، میان خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، ساختمان فروردین، واحد 38
تلفن:
+98912-3333068  +9821-66955441
فکس:
-----------
وبسایت:
www.drsarami.com
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید