عضویت   تماس با ما

يگانگي شكل و محتوي

   يكي از شايع‌ترين موضوعات ادبيات عارفانه‌ي سرزمين ما، علي‌الخصوص از قرن هفتم به بعد كه شيخ اكبر: محييالدين‌بنعربي، دستگاه عرفان اسلامي را با زيربناي انديشگي «وحدت وجود» به گونه‌اي عالمانه طراحي مي‌كند، يگانگي هستي و لاوجود بودن همه هست‌ها، بجز ذات باري تعالي است. مسئله وحدت وجود،پيش از او، كمابيش در سروده‌هاي شاعران صوفي مشرب، موضوع سخن استولي پس از استاد اكبر به سرايندگان بزرگي بازمي‌خوريم كه با بي‌باكي، وحدت وجود را بنيان انديشه‌هاي خود قرار داده‌اند كه از بلندآوازگان‌شان مي‌توان فخرالدين عراقي، حافظ شيرازي، شاه نعمت الله ولي، شاه قاسم انوار، عبدالقادر بيدل دهلوي و هاتف اصفهاني را نام برد.

چرخ، آشوب و زلزله

سخن گفتن درباره‌ي مولانا جلال‌الدين با هر نوع سخن ديگري متفاوت است. واقعاً اين را عرض مي‌كنم، براي اينكه مولانا وضعيت ديگري از انسان است. انساني نيست مانده در زمان خودش، مانده در حال خودش. انساني است كه با هزاران هزار شعاع مرتبط است با زمان‌هاي ناشناخته و مكان‌هاي ناشناخته. (پل تويچل) كه هفت كتاب از او به فارسي برگردانده شده و همه‌ي آنها از وجود رواني سرشار و آبادان، در نويسنده حكايت مي‌كنند. اين فرزانه‌ي بزرگ به گمان من در تحصيل اين روح غني و نيرومند از مولانا هم متأثر است. كتابي دارد به اسم ((دندان ببر)).

از ديدن تا سرودن

   كليات آثار سعدي را در دو مجلد، براي نخستين بار به سال 1791 ميلادي، در كلكته به زيور طبع آراستند. در اين دويست سال, گذشته از چاپ‌هاي متعددي كه از اين كليات به عمل آمد, صدها كتاب و مقاله درباره‌ي زندگاني و آثار اين      ابرسخنور, انتشار يافت و تمام يا بخش‌هايي از نوشته‌ها و سروده‌هاي وي به بسياري از زبان‌هاي زنده‌ي جهان برگردانده شد. چندانكه امروز سعدي شناسي به عنوان شاخه‌اي بزرگ از تحقيقات و تتبعات ادبي، در سرتاسر عالم مطرح است.

مقالات دیگر...

صفحه1 از2

تماس

نشانی:
تهران، خیابان انقلاب، میان خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، ساختمان فروردین، واحد 38
تلفن:
+98912-3333068  +9821-66955441
فکس:
-----------
وبسایت:
www.drsarami.com
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید