عضویت   تماس با ما

بدعه‌ي حمدونيه

    كنيز خنياگر، موسيقيدان و شاعر رومي تبار عصر عباسي. آوازي خوش و رخساره‌اي دلنشين داشت و از اينرو، در دربار عباسي راه يافت. بدعه دوست و همكار خنياگري ديگر به نام تحفه بوده و هر دو را از شاگردان و كنيزان غريب مأمونيه (181 ـ 277)، بانوي آهنگساز و شاعر و موسيقيدان ايراني دربار مأمون عباسي (170 ـ 218)، دانسته‌اند.      

   زركلي (ج 2، ص 46) تولد او را 250 ذكر كرده، منابع ديگر (طبري، ج 1، ص 2293؛ قرطبي ،  ص 54؛ ابن اثير، ج 8، ص90) تاريخ فوت وي را ذيحجه 302 و در شصت سالگي نوشته‌اند، يعني تاريخ تولد او را 242 دانسته‌اند.

گلايه‌هاي منظوم

   بَثُّ الشَّكوي، اصطلاحي بلاغي به معني شكايت شاعر از روزگار و اهل آن كه از قول يعقوب عليه‌السلام: انما اشكوابثي و حزني الي الله و اعلم من الله ما لاتعلمون (يوسف: 86) اقتباس شده است. شعر شكوايي فارسي از قرن سوم آغاز شده است و در آثار بازمانده از نخستين سرايندگان پارسي‌گوي، چون رودكي سمرقندي، ابوشكور بلخي و كسايي مروزي، به رگه‌هايي از شعر شكوايي برمي‌خوريم. شايد كهن‌ترين نمونه‌ي اين نوع، قصيده‌ي دندانيه‌ي رودكي باشد. او در اين سروده از شادي‌ها و فراخي‌هاي زندگي خود سخن مي‌گويد و به مقايسه‌ي آنها با حال و روز پيري خويش مي‌پردازد و از ضعف و عجز خويشتن مي‌نالد (صص26-34).

بديعيه

   قصـيده‌ي مصـنوعي كه در هر بيت يا دو بيت يا چند بيت آن, صنعتي از صـنايع بديعي را به كـار گـرفته يا در آن تعبيه كـرده بـاشند و در كل تمام يا اكـثر صـنايع بديعي را بتـوان از ابـيات آن استخـراج كـرد. تطـور ايـن گـونه‌ي خـاص از شــعر, نـمودار آن است كه سرايندگـان مـي‌توانند بـديعيه را چنان طـراحي كـنند كـه از آن بحور عروضي و قوافي گوناگون قابل استخراج باشد.

   دراين قصايد، شرط اين است كه اولا هيچيك از ابيات خالي از صنعتي نباشد، ‌ثانيا استعمال صنايع چيزي از انسجام و رونق كلام نكاهد، ‌ثالثا محتواي كلي قصيده دچار تشويش و ناهمواري نشود. ادباي عرب صالح للتجريد بودن: استقلال هريك از ابيات از لحاظ تركـيب و معني، نسبت به ابـيات پـيشوپـس خود را شرط اين گـونه قصـايد دانسته‌اند.

باغ در شعر فارسي

   باغ و متعلقات آن گسترده‌ترين مقوله‌ي شعر فارسي است. چنين مجموعه‌اي، آميخته از رنگ و عطرمي‌تواند پرجاذبه‌ترين عينيت براي شاعر باشد. بر اين مبناست كه شعر فارسي از جهتي با وصف باغ آغاز مي‌شود. گواه درستي اين ادعا هزاران تشبيب و تغزلي است كه شاعران ايراني خاصه سرايندگان سبك خراساني، براي قصايد خود سروده‌اند. باغ و اجزاي آن برانديشه و احساس شاعر اثر مي‌گذارد و از آميزش اين طبيعت بيروني با طبيعت دروني شاعر سروده‌هايي پديد مي‌آيد كه هم مجسمكننده‌ي زيبايي‌هاي باغ است و هم نماينده‌ي احساس زيبا شناختي سراينده.

مقالات دیگر...

صفحه1 از2

تماس

نشانی:
تهران، خیابان انقلاب، میان خیابان ابوریحان و خیابان دانشگاه، ساختمان فروردین، واحد 38
تلفن:
+98912-3333068  +9821-66955441
فکس:
-----------
وبسایت:
www.drsarami.com
ایمیل:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید